Możemy znaleźć różne odmiany kaszy mannej w polskiej kuchni od wielu lat, ze względu na ich dostępność. Jest ona obecnie wysoko ceniona za swoją wartość odżywczą i polecana przez dietetyków. Kasza manna są zwykle kojarzona z dzieciństwem. Młodsze osoby chętniej zwracają uwagę na nowe produkty wprowadzane na rynek żywnościowy niż osoby starsze, które preferują nowoczesność. Niewątpliwą zaletą tej odmiany kaszy mannej jest krótki czas przygotowania, a także neutralny, nieco słodkawy, ale smaczny smak.

Jak jest produkowana kasza manna?

Kasza manna jest otrzymywana przez zmielenie ziaren pszenicy na mąkę. Następnie otrzymuje się różne składniki kleju (granulki bielma mąki). Jak wiadomo, kasza manna jest uzyskiwane z pszenicy.

Odmiany kaszy mannej

Na półkach znajdują się dwa rodzaje produktów: kaszę mannę, jak i kasza manna preparowana (inaczej błyskawiczna). Pierwszą z nich uzyskuje się poprzez dokładniejsze oczyszczenie lub oddzielenie otrębów i cząstek mąki. Po określeniu odpowiedniej wielkości cząsteczek dla tej części procesu otrzymuje się produkt końcowy. Podczas procesu prefabrykacji natychmiastowa zmiana jest poddawana obróbce cieplnej, dzięki czemu cząstki stają się sklejką. Dzięki temu kaszka będzie się szybciej gotować.

Składniki odżywcze kaszy mannej

Kasza manna posiada:

  • błonnik;
  • flawonoidy;
  • witaminy (B);
  • minerałów (magnez, potas, jod).

Kasza manna okazała się lepszą alternatywą dla zdrowia niż inne odmiany produktów zbożowych.

Zawartość glutenu i indeks glikemiczny

Kasza manna jest produkowana z pszenicy. To zboże zawiera białko zwane gliadyną, znane również jako gluten. Dzięki temu znajduje zastosowanie w wyrobach piekarniczych i nadaje im wyjątkową puszystą strukturę. Niestety, osoby cierpiące na celiakię lub uczulone na gluten nie powinny tego jeść. W przeciwnym razie poczujemy skrajny dyskomfort żołądka i jelit, a nasze ciało nie będzie w stanie wchłonąć również innych składników odżywczych. Niestety, wartość wskaźnika wynosi 60, co znaczy, że produkt jest produktem o wysokim IG. W związku z tym może kasza manna prowadzić do zaburzeń w metabolizmie węglowodanów w organizmie i dlatego powinna być włączona do diety cukrzycowej.

Wartość energetyczna

Dostarcza on 348 kcal do ludzkiego ciała. W szczególności, jest bogata w skrobię, co sprawia, że czujemy silne poczucie sytości, więc bierzesz duże ilości Nie da się tego zrobić. Szczegółowa analiza składników wykazuje, że zawiera on 76,7 g węglowodanów.

Owoc zdjęcie utworzone przez KamranAydinov - pl.freepik.com